CS5211GDR14
Description
SWITCHING CONTROLLER
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
DataSheet
CS5211GDR14 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Type:Transistor Driver
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Output Phases:1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 14V
Frequency - Switching:150kHz ~ 750kHz
Duty Cycle (Max):-
Synchronous Rectifier:Yes
Clock Sync:No
Serial Interfaces:-
Control Features:Frequency Control
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)