TL5002ID
Description
TL5002 VOLTAGE TRACKING TERMINAT
DataSheet
TL5002ID PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Type:Transistor Driver
Function:Step-Up, Step-Up/Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Boost, Flyback
Number of Outputs:1
Output Phases:1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.6V ~ 40V
Frequency - Switching:20kHz ~ 500kHz
Duty Cycle (Max):100%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)