TPS40050PWPRG4
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
DataSheet
TPS40050PWPRG4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Output Type:Transistor Driver
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Output Phases:1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):8V ~ 40V
Frequency - Switching:500kHz
Duty Cycle (Max):94%
Synchronous Rectifier:Yes
Clock Sync:Yes
Serial Interfaces:-
Control Features:Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)