
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 75V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1V |
| Voltage - Output (Max): | 67.5V |
| Current - Output: | 300mA |
| Frequency - Switching: | 1MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP-EP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of MP2420GF-Z is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5
0.5UA ULTRA LOW QUIESCENT CURREN
IC REG BUCK 3.3V 1.8A 8DSO
CAP CER 8200PF 50V C0G 0603
CAP CER 220PF 100V X7R 1206
IC REG BUCK ADJUSTABLE 300MA
RESISTOR POWER ADJ 150 OHM 50W