
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER® |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 600mA |
| Frequency - Switching: | 2.1MHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Supplier Device Package: | TSOT-23-6 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 | ||
| 6000 |
Current price of LMR16006YQ5DDCRQ1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG MULT CONFG ADJ 340MA 8DFN
IC REG BUCK 3.3V 600MA 8MLF
IC REG BOOST 5.4V 2.4A 9DSBGA
CRYSTAL 24.0000MHZ 12PF SMD
CBL CLIP TWIST LOCK NATURAL
IC REG BUCK 5V 600MA TSOT23-6
RES 3.32K OHM 0.5% 1/10W 0805