
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Up |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Boost |
| Output Type: | Programmable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 2.3V |
| Voltage - Input (Max): | 4.85V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.15V |
| Voltage - Output (Max): | 4.4V |
| Current - Output: | 3A (Switch) |
| Frequency - Switching: | 2.3MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-UFBGA, DSBGA |
| Supplier Device Package: | 16-DSBGA (1.67x1.67) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 | ||
| 6000 | ||
| 15000 |
Current price of TPS61281DYFFR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
600MA SYNCHRONOUS STEP-DOWN DCDC
IC REG BOOST ADJ 1.2A 8MLF
0.5UA ULTRA LOW QUIESCENT CURREN
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206
IC REG BOOST PROG 3A 16DSBGA
RESISTOR POWER ADJ 1.6 OHM 300W
600MA SYNCHRONOUS STEP-DOWN DCDC