MAX8969EWL53+T
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC REG BOOST 5.3V 700MA 9WLP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
MAX8969EWL53+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Function:Step-Up
Output Configuration:Positive
Topology:Boost
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):5.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:700mA
Frequency - Switching:3MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C