
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DCS-Control™ |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 17V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 2A |
| Frequency - Switching: | 2.5MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 16-QFN (3x3) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 | ||
| 6000 |
Current price of TPS62142RGTR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC POWER MANAGEMENT
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8MSOP
IC REG BUCK 1V 600MA 10VSSOP
CONN RECPT 6POS 2.54MM CRIMP
CONN PLUG MALE 22POS GOLD CRIMP
IC REG BUCK 3.3V 2A 16QFN
CABLE ASSEMBLY FIBER OPTIC