
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3.5V |
| Voltage - Input (Max): | 28V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5.5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 600mA |
| Frequency - Switching: | 2.1MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 10-TDFN (3x3) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of MAX16904SATB55/V+T is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
0.8A SYNCHRONOUS STEP-UP DC/DC C
IC REG BOOST ADJ DL 16QFN
IC REG BUCK ADJUSTABLE 6A 24LQFN
XTAL OSC VCXO 614.0000MHZ HCSL
CONN HEADER SMD 60POS 1.27MM
IC REG BUCK 5.5V 600MA 10TDFN
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM