
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3.5V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1V |
| Voltage - Output (Max): | 20V |
| Current - Output: | 2.5A |
| Frequency - Switching: | 400kHz, 2.1MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-HTSSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of LM63625DQPWPRQ1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK ADJ 1A 8OUT 48QFN
IC REG MULTI CONFG ADJ 1.1A 8DFN
IC REG BUCK BST ADJ DL 24QFN
TVS DIODE 58V 93.6V P600
IC POWER MANAGEMENT
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
55/P2364-28-MSL6-9CS3173