
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable (Programmable) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.1V (1.5V, 2.5V, 3.3V) |
| Voltage - Output (Max): | 5.5V |
| Current - Output: | 3A |
| Frequency - Switching: | 1MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-QSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of MAX1831EEE+T is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
NANO PULSE CONTROL, 3.5V TO 40V
IC REG BOOST 12V 2A 8SOIC
LM2676 SIMPLE SWITCHER 8V TO 40V
CONN RCPT MALE 9POS GOLD CRIMP
IC REG LIN 2.85V 300MA SOT23-5
IC REG BUCK ADJ/PROG 3A 16QSOP
ASSEMBLY FIBER OPTIC HARNESS