
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4.3V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.197V |
| Voltage - Output (Max): | 38.8V |
| Current - Output: | 5A |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 2.25MHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 16-MSOP-EP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of LT3976IMSE#PBF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK ADJUSTABLE 6A 24QFN
IC REG BOOST ADJ DL 10DFN
IC REG BUCK 1.8V 2A 16QFN
CAP CER 1206 4.7NF 100V ULTRA ST
MEMS OSC XO 12.5000MHZ CMOS SMD
IC REG BUCK ADJUSTABLE 5A 16MSOP
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP