
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ACOT™ |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 18V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.765V |
| Voltage - Output (Max): | 7V |
| Current - Output: | 3A |
| Frequency - Switching: | 650kHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 16-WQFN (3x3) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1500 |
Current price of RT2853AHGQW is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BOOST ADJ 600MA 8SOIC
IC REG BUCK ADJ 2.5A 16TSSOP
IC REG BUCK ADJ 3.5A DL 32QFN
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
CAP CER 56PF 3KV NP0 1812
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 16WQFN
CAP CER SMD