
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4.2V |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.21V |
| Voltage - Output (Max): | 24V |
| Current - Output: | 750mA |
| Frequency - Switching: | 195kHz ~ 2.15MHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 10-DFN (3x3) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of LT3973HDD#TRPBF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BOOST ADJ 1.2A 10USPB
IC REG CHARG PUMP INV 16SOIC
IC REG BOOST 12V 200MA 16SOIC
HEATSINK 70X70X12MM XCUT
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
IC REG BUCK ADJ 750MA 10DFN
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 14MM