
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Topology: | Buck, Boost, Flyback |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 8V |
| Voltage - Input (Max): | 45V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.5V |
| Voltage - Output (Max): | 35V |
| Current - Output: | 5.5A (Switch) |
| Frequency - Switching: | 100kHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-7 (Formed Leads) |
| Supplier Device Package: | TO-220-7 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of LT1074CT7#PBF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK ADJ 2A DL 16HTSSOP
600MA SYNCHRONOUS STEP-DOWN DCDC
IC REG BUCK ADJUSTABLE 5A 20QFN
CAP CER 1210 3.6PF 16V ULTRA STA
DIODE GEN PURP 800V 40A ADDAPAK
CONN RCPT MALE 8POS GOLD CRIMP
IC REG MULTI CONFG ADJ TO220-7