
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | XC9258 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 2.5V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.55V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 1A |
| Frequency - Switching: | 6MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package: | SOT-25 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of XC9258A2FEMR-G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK ADJ 500MA 8DFN
IC REG BUCK ADJ 5.5A 22VQFN
IC REG BUCK 1.8V 1A 8WSON
CRYSTAL 26.0000MHZ 18PF SMD
MEMS OSC XO 36.8640MHZ CMOS SMD
1A COT CONTROL SYNCHRONOUS STEP-
FIXED IND 1.8UH 1.149A 93 MOHM