
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 2.5V |
| Voltage - Input (Max): | 6V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 300mA |
| Frequency - Switching: | 1MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 |
Current price of TPS62201DBVR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
HISAT-COT CONTROL EXTREMELY SMAL
IC REG BUCK 1.8V 600MA 5WLCSP
IC REG BUCK ADJ 1A DL 16MSOP
CAP CER 68PF 5KV R16 DISK
CABLE TRAY FAST LOCK ZINC CT0006
ROTARY ENCODER OPTICAL 32PPR
TPS62201 1.5-V OUTPUT, 300-MA, 9