LTC3621HMS8E-23.3#TRPBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 8MSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LTC3621HMS8E-23.3#TRPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2.7V
Voltage - Input (Max):17V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:1A
Frequency - Switching:2.25MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad