
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Function: | Step-Up |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Boost |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 0.9V |
| Voltage - Input (Max): | 10V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 300mA (Switch) |
| Frequency - Switching: | 250kHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 |
Current price of S-8353J50MC-IZJT2G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
HIGH EFFICIENCY 60V/100MA SYNCHR
SWITCHING REGLTR, VOLTAGE-MODE
IC REG BCK BST ADJ 1.2A 12DFN
FIXED IND 27UH 1.24A 150 MOHM
MEMS OSC XO 125.0000MHZ LVPECL
XTAL OSC XO 155.52MHZ 3.3V LVPEC
IC REG BOOST 5V 300MA SOT23-5