LM2678S-12/NOPB
Description
IC REG BUCK 12V 5A TO263-7
DataSheet
LM2678S-12/NOPB PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):15V
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:5A
Frequency - Switching:260kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)