
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4.3V |
| Voltage - Input (Max): | 55V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 1.2A |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 2MHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 10-MSOP-EP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of LT3991IMSE-5#TRPBF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK 1.8V 500MA 6UDFN
IC REG FLYBACK ADJ 450MA TSOT23
SWITCHING REGULATOR
XTAL OSC VCXO 96.0000MHZ HCSL
IC REG BUCK 5V 1.2A 10MSOP
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM
AC/DC CONVERTER 5V +/-12VDC