
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DCS-Control™ |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 17V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.9V |
| Voltage - Output (Max): | 6V |
| Current - Output: | 1A |
| Frequency - Switching: | 2.5MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 16-QFN (3x3) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 | ||
| 6000 |
Current price of TPS62150RGTRF0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK 1.8V 3A 7VQFN
POWER MANAGEMENT
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 8SOIC
CAP CER 51PF 440VAC SL RADIAL
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 16QFN
FIXED IND 150UH 1A 140 MOHM TH
CONN RCPT 11POS IDC 22-24AWG TIN