
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4.2V |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.21V |
| Voltage - Output (Max): | 24V |
| Current - Output: | 750mA |
| Frequency - Switching: | 195kHz ~ 2.15MHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 10-MSOP-EP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of LT3973IMSE#TRPBF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK 3.6V 200MA SNT-8A
IC REG BOOST ADJ 2A 16WLCSP
IC REG BUCK ADJ 3.5A 10MSOP
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
IC REG BUCK ADJ 750MA 10MSOP
IC REG CHARGE PUMP ADJ 8MSOP
ID40 SXGA SD 133MM W HS X