
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3.5V |
| Voltage - Input (Max): | 24V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 300mA |
| Frequency - Switching: | 1.7MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 10-TDFN (2.5x2.0) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of MAX77596ETBA+T is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK ADJ 100MA DL 8LLP
IC REG BUCK ADJ 800MA DL 10VSON
IC REG BUCK 3.3V 1A 16TSSOP
IC REG BUCK 5V 300MA 10TDFN
CONN TERM BLK SURGE PROT BLK 18P