
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RP500x |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 2.55V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.2V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 900mA |
| Frequency - Switching: | 1.2MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | - |
| Package / Case: | 6-UFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | DFN(PLP)1820-6 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of RP500K122A-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK 5V 500MA 8DIP
IC REG BUCK ADJ 5A DL 32TQFN
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 8HSOP
XTAL OSC VCXO 10.0000MHZ HCSL
INSERT MALE 5POS CRIMP
600MA PWM/VFM STEP-DOWN DCDC CON
BLOCK