LM2592HVT-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A TO220-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LM2592HVT-3.3/NOPB PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Package:Tube
Part Status:Active
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):60V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:2A
Frequency - Switching:150kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)