LM2671M-12/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK 12V 500MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LM2671M-12/NOPB PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Package:Tube
Part Status:Active
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):6.5V
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:500mA
Frequency - Switching:260kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)