
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck, SEPIC |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 5V |
| Voltage - Input (Max): | 25V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 1.5A (Switch) |
| Frequency - Switching: | 500kHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of LT1375CS8-5#TRPBF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK ADJ 1A 8OUT 38QFN
IC REG BOOST PROG 23MA 8SOIC
IC REG BOOST 5V 1.5A 10VSON
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1210
CRYSTAL 14.31818MHZ 10PF SMD
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8SOIC