
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 9V |
| Voltage - Input (Max): | 46V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5.1V |
| Voltage - Output (Max): | 40V |
| Current - Output: | 4A |
| Frequency - Switching: | 100kHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Multiwatt-15 (Horizontal, Bent and Staggered Leads) |
| Supplier Device Package: | 15-Multiwatt |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of L296HT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SWITCHING REGULATOR, VOLTAGE-MOD
IC REG BUCK ADJ 2A SOT563
IC REG BUCK ADJ 3.5A 20QFN
LED 5700K 80CRI SMD
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
IC REG BUCK ADJ 4A 15MULTIWATT
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM