
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SIMPLE SWITCHER® |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 6.5V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 12V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 500mA |
| Frequency - Switching: | 260kHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of LM2674N-12 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PWM/VFM STEP-UP DCDC CONVERTER W
IC REG BUCK 3.3V/5V DL 28TQFN
IC REG MULTI CONFG ADJ 1.5A 8DIP
RES SMD 19.3K OHM 1% 3/4W 2010
SWITCHING REGLTR, VOLTAGE-MODE
M55342E 25PPM 0603 28.7K 0.1% S
KPT 6C 6#20 SKT PLUG