FAN5361UC182X
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK 1.82V 600MA 6WLCSP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
FAN5361UC182X PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2.3V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.82V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:600mA
Frequency - Switching:6MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)