
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Function: | Step-Up |
| Output Configuration: | Positive and Negative (Dual Rail) |
| Topology: | Boost, Buck-Boost |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 2.4V |
| Voltage - Input (Max): | 5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 8.91V, -6.87V |
| Voltage - Output (Max): | 16.59V, -12.8V |
| Current - Output: | 60mA (Switch) |
| Frequency - Switching: | 100kHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package: | 24-TSSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of S-8335A240FT-TB-G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BOOST ADJ 800MA 12TDFN
IC REG CHARG PUMP INV 60MA SOT23
IC REG BCK BST ADJ 1A 12MSOP
IC REG BUCK BST ADJ 60MA 24TSSOP
BATTERY NIMH 1.2V 1.9AH 4/5 SC
DIODE ZENER 12V 1.5W
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM