S-85S1PD11-I8T1U
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK 1.1V 200MA SNT-8A
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
S-85S1PD11-I8T1U PDF
Type Description
Series:S-85S1PD
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2.2V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.1V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:200mA
Frequency - Switching:1MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)