LM3677TL-1.2
Description
SWITCHING CONTROLLER, VOLTAGE-MO
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LM3677TL-1.2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2.7V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:600mA
Frequency - Switching:3MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C (TA)