MCP1642B-33I/MC
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG BOOST 3.3V 800MA 8DFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
MCP1642B-33I/MC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Function:Step-Up
Output Configuration:Positive
Topology:Boost
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):0.65V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:800mA
Frequency - Switching:1MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)