MPQ8636AGLE-10-Z
Manufacturer
MPS (Monolithic Power Systems)
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK ADJUSTABLE 10A 16QFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
MPQ8636AGLE-10-Z PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Adjustable
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output (Min/Fixed):0.611V
Voltage - Output (Max):13V
Current - Output:10A
Frequency - Switching:200kHz ~ 1MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)