LM2852YMXAX-3.0
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK 3V 2A 14HTSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LM2852YMXAX-3.0 PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2.85V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:2A
Frequency - Switching:500kHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)