NCP1530DM33R2
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK 3.3V 600MA MICRO8
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
NCP1530DM33R2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.3V
Voltage - Input (Max):5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:600mA
Frequency - Switching:600kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:0°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)