
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SIMPLE SWITCHER® |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4V |
| Voltage - Input (Max): | 60V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 15V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 1A |
| Frequency - Switching: | 52kHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 16-DIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LM2575HVN-15/NOPB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BST CUK FLYBACK ADJ 8SOIC
IC REG BUCK ADJ 350MA 8WSON
IC REG BUCK 3.3V 500MA 6UTDFN
CONN HEADER VERT 12POS 4.44MM
CONN RCPT FMALE 12POS CRIMP
MOSFET N-CH 25V 71A/200A 8DFN
IC REG BUCK 15V 1A 16DIP