LM5007MMX
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK ADJ 500MA 8VSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LM5007MMX PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Adjustable
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):73V
Current - Output:500mA
Frequency - Switching:-
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)