S-8331A26FS-T2-G
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG BOOST ADJ 300MA 8SSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
S-8331A26FS-T2-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Function:Step-Up
Output Configuration:Positive
Topology:Boost
Output Type:Adjustable
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2V
Voltage - Input (Max):9V
Voltage - Output (Min/Fixed):14V
Voltage - Output (Max):26V
Current - Output:300mA (Switch)
Frequency - Switching:180kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-LSSOP (0.173", 4.40mm Width)