
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.6V |
| Voltage - Output (Max): | 4.5V |
| Current - Output: | 1.5A |
| Frequency - Switching: | 3MHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LM2831ZMFX/NOPB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK ADJUSTABLE 6A 26DFN
IC REG BUCK ADJ 600MA 5WLCSP
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TSSOP
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
IC REG BUCK ADJ 1.5A SOT23-5