
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SIMPLE SWITCHER® |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 2.85V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 2A |
| Frequency - Switching: | 1.5MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package: | 14-HTSSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LM2852XMXAX-1.5 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-7
IC REG BUCK ADJ 2.5A 20HTSSOP
IC REG BUCK ADJ 3A DL 24TSSOP
4700PF 50.0V
CAP CER 0.082UF 50V X7R 2225
IC REG BUCK 1.5V 2A 14HTSSOP
INCAND PANEL INDICATOR GRN 28V