RT8008-25GB
Manufacturer
Richtek
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK 2.5V 600MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
RT8008-25GB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:600mA
Frequency - Switching:1.5MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)