
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3.5V |
| Voltage - Input (Max): | 28V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 600mA |
| Frequency - Switching: | 2.1MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP-EP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of MAX16904RAUE50/V+T is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 16DIP
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 8SOP
IC REG MULT CONFG ADJ 3A TO263
MEMS OSC XO 27.0000MHZ LVCMOS
IC REG BUCK 5V 600MA 16TSSOP
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD
SWITCH ROTARY 2-12POS 150MA 115V