AAT1184ITP-0.6-T1
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK ADJ 1.2A 12TSOPJW
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
AAT1184ITP-0.6-T1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Adjustable
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):6V
Voltage - Input (Max):24V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):5.5V
Current - Output:1.2A
Frequency - Switching:490kHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width)