LM2585T-12
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG MULT CONFG 12V 3A TO220-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LM2585T-12 PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Function:Step-Up, Step-Up/Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Boost, Flyback, Forward Converter
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4V
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:3A (Switch)
Frequency - Switching:100kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)