
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SIMPLE SWITCHER® |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 6.5V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 1A |
| Frequency - Switching: | 260kHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 16-WSON (5x5) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LM2672LD-3.3/NOPB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BOOST ADJ 1.7A 8MSOP
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 10MSOP
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 8SOIC
CONN RCPT 54POS 0.1 TIN PCB
WIRE DUCT SLOTTED 2PC SCRW 6.56'
IC REG BUCK 3.3V 1A 16WSON
CONN PLUG W/PINS