LM2574N-15/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK 15V 500MA 8DIP
DataSheet
LM2574N-15/NOPB PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Package:Tube
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4V
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):15V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:500mA
Frequency - Switching:52kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)