LM2675MX-12
Description
IC REG BUCK 12V 1A 8SOIC
DataSheet
LM2675MX-12 PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):6.5V
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:1A
Frequency - Switching:260kHz
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package:8-SOIC
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AOZ1021AIL_2
AOZ1021AIL_2
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 8SO